Pozdrowienia

Bogna Gliniecka

Jesteś Bogiem...

Jesteś Bogiem...

Bez Granic - cały film 2014

Bez Granic - cały film 2014

Monica Bellucci Backstage Calendario Max

Monica Bellucci Backstage Calendario Max

Ida (2013)

Ida (2013)

Maciej Pieprzyca o kinie niezależnym ...

Maciej Pieprzyca o kinie...

Jupiter Ascending Official Teaser Trailer #1 (2014) - Mila Kunis, Cha

Jupiter Ascending Official Teaser Trailer #1 (2014) - Mila Kunis, Cha

Dłonią poranioną odgarnęłam włosów cierpienie.

B.G.
by K.M.

 

"Szłam, szłam powol..."

 

Dłonią poranioną odgarnęłam włosów cierpienie.
Szłam, szłam powoli –
do myśli,
do ciepła,
do dotyku człowieka.
To tylko wiatr,
to tylko myśl,
to tylko uczucie własne.
Ja,
ja,
dokąd pędzę?,

 

B.G.

 

@@@

SMAK ŻYCIA 3 czyli chińska układanka

SMAK ŻYCIA 3 czyli chińska układanka

Majewski saw a similarity between Wojaczek and Jean-Michel Basquiat – whom he was friends with – and shepherded Basquiat through preproduction before losing the film to Julian Schnabel, and then took on the...

filolozki88.blogspot.com

mubi.com

Wszyscy twoi faceci to idioci!!!

Film o "grzesznej miłości" brata i siostry, o bolesnym dojrzewaniu bohaterów i sprzeciwie wobec kulturowego tabu.

Człowiek zaszczuty!!!!!!!!!!

Polowanie / Film

Jak zaszczuć Niewinnego!!!!!!.................

Film "Polowanie"
natemat.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Polowanie" (2012) - recenzja

 

Długo czekałam na ten film. Już w chwili, gdy zobaczyłam zarys fabuły i obsadę (a właściwie nazwisko Mikkelsen) wiedziałam, że Polowanie to obraz, który muszę zobaczyć. Moja frustracja osiągała wyżyny za każdym razem, gdy patrzyłam na datę 15 marca, która oznaczała polską premierę tego filmu, oddaloną od premiery światowej aż o dziesięć miesięcy. Jednak w końcu doczekałam się! I może to uwielbienie dla tego aktora przysłania mi cały świat, ale jestem prawie pewna, że Polowanie będzie jednym z najlepszych filmów, które zobaczyłam i zobaczę w tym roku.

Historia toczy się wokół postaci Lukasa, świetnie zagranego przez Madsa Mikkelsena. Lukas pracuje w przedszkolu, jest zabawnym i troskliwym człowiekiem, który zdaje się dogadywać z dziećmi tak samo dobrze, jak z dorosłymi. W małym miasteczku wszyscy dobrze się znają, dlatego mężczyźni spędzają wolne chwile razem, pijąc i śmiejąc się razem. Ta idylliczna sceneria zmienia się bardzo szybko, gdy córeczka najlepszego przyjaciela Lukasa mówi o rzeczach, które dotyczą tylko dorosłych. Oskarżenie o molestowanie pada tak szybko, że całe miasto dowiaduje się o nim jeszcze przed głównym zainteresowanym.

Ta duńska produkcja od samego początku robi na widzu duże wrażenie. Początkowo jest to związane z ową sielankowością, przyjacielskim nastawieniem mieszkańców i wzajemnym wspieraniem się. Lukas, widząc zagubioną córeczkę przyjaciela, zaprowadza ją bezpiecznie do domu, przyjaciele i pracodawcy troszczą się o Lukasa, przybitego rozwodem i niemożnością wychowywania syna. Wszystko to uderza nas z ogromną siłą gdyż wiemy, że niewiele czasu zostało do wybuchu bomby, do tego, aż padnie brzydkie słowo na M, o którym wszyscy boją się wspomnieć. Jednak pada bardzo szybko, a wszystkie zdarzenia, które następują po tym, zdają się być równie niepohamowane jak lawina. Zestawienie idylli z piekłem nie jest być może zabiegiem pomysłowym, jednak sprawdził się on w stu procentach. Vinterberg wiedział co zrobić, by zasiać w widzach niepokój, który nie minie nawet po napisach końcowych.

polowanie1

Spotkałam się z opiniami, w których Polowanie krytykuje się za naiwność. Dla tych osób zdarzenia ukazane w filmie zdają się być nieprawdopodobne w cywilizowanym świecie, w którym istnieje wielu specjalistów, mogących poddać w wątpliwość niespójną historyjkę dziecka. Jednak reżyser nie umieścił akcji swojego dzieła w dużym mieście lecz w niewielkim miasteczku, w którym troska zdaje się być największym grzechem. Vinterberg z wielką wprawą i wrażliwością wskazuje na rażące zaniedbania, chorobliwe wręcz zachowania dorosłych, którzy są w stanie uwierzyć, a nawet podsycić wszystkie dziecięce kłamstwa, mogące potwierdzić tezę o niebezpiecznym świecie czyhającym na niewinność każdego dziecka. Te niby pozytywne uczucia przybierają tu horrendalne rozmiary. Choć mają świadczyć o miłości, są tylko wyrazem panicznego lęku przed zagrożeniami dzisiejszych czasów. Nieumiejętność zrozumienia, poradzenia sobie z niecodzienną sytuacją sprawia, że do głosu dochodzą najgorsze instynkty, które pod fasadą troski mają tylko jedno zadanie – wydalenie odmieńca ze społeczeństwa. Wszystko to ukazane zostało w sposób trzymający za gardło i za serce sprawiając, że obok Polowania nie da się przejść obojętnie.  

polowanie2

Jednak istotna tematyka i ciekawa fabuła to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest również aktorstwo, które także nie zawodzi. Króluje oczywiście Mads Mikkelsen, który spisał się wprost koncertowo. Jego gra jest stonowana, lecz powoli ukazująca każdy z aspektów  życia emocjonalnego Lukasa. Początkowo widzimy jego przywiązanie do pracy z dziećmi a także osobisty koszmar rozwodu i próbę zdobycia praw do opiek nad synem. Gdy jego sytuacja staje się coraz tragiczniejsza, widzimy zmianę w jego zachowaniu, genialnie oddane zdziwienie, furię, dumę oraz pustkę. I to właśnie ta pustka najbardziej dobija widza, który pragnie dla Lukasa odbudowy, zmiany, jakiegokolwiek pozytywu. Właśnie tak świetnej roli spodziewałam się po tym aktorze i nie zawiodłam się. I choć cała reszta aktorów poradziła sobie dobrze i przekonująco, to nie da się ukryć, że Mikkelsen ukradł ten film dla siebie i nie zechciał go nikomu odstąpić. Jedyną dużą niespodziankę mógł zapewnić nam młody aktor, Lasse Fogelstrøm, grający Marcusa – syna głównego bohatera. Rola w Polowaniu była jego aktorskim debiutem i muszę przyznać, że spisał się on nad wyraz dobrze. Choć nie uświadczymy go zbyt często na ekranie, jego krótka rólka zrobiła na mnie spore wrażenie.

Polowanie to film obowiązkowy dla wszystkich fanów Madsa Mikkelsena oraz reżysera Thomasa Vinterberga. To świetny, przejmujący film o ogromnej sile słowa i jego interpretacji. O mocy kłamstwa i lęku, ale także o nieodwracalności zła. Polowanie to dzieło, którego długo się nie zapomni, gdyż jest celną i bolesną diagnozą dzisiejszego społeczeństwa.

Moja ocena: 9/10

 

Tytuł: Polowanie (Jagten)
Reżyseria: Thomas Vinterberg
Scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm

Premiera światowa: 20 maja 2012
Premiera w Polsce: 15 marca 2013
Produkcja: Dania
Gatunek: dramat, thriller

 

 Materiał by B.G.  29  Marca  2014 

Rutger Hauer!!!

Rutger w filmie Lecha Majewskiego " / Zostaliśmy dosłownie zanurzeni w błękicie - słynny aktor Rutger Hauer, gwiazda najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Młyn i Krzyż", opowiada o cyfrowym ... / Interia.pl

Re: Gene Tweets Rutger Hauer Kissed Him. TarynWay wrote: Well you guys are most knowledgeable. Thanks. Wondering if rutger goes both ways...hmm

Kocham swój film!!! - Lech!!! :)

Młyn i krzyż!!!

Lech Majewski!!!

 

„Młyn i krzyż”, dzieło Lecha Majewskiego, to opowieść o artyście, który staje się demiurgiem świata, może zatrzymać go w jednej chwili i utrwalić na zawsze. Premiera filmu na DVD i Blu-ray już 12 października 2012 r.

„Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego na DVD i Blu-ray 12 października 2012
„Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego na DVD i Blu-ray 12 października 2012
 

Jest rok 1564. W Niderlandach trwa okres ucisku politycznego i religijnego. Panujący hiszpańscy Habsburgowie krwawo zwalczają reformację. W tych realiach historycznych Pieter Bruegel maluje swoje dzieło – niezwykły obraz zatytułowany „Droga krzyżowa”.

Prawie 450 lat później inny wizjoner postanawia powołać ten obraz do życia, z całym jego pięknem, surowością i okrucieństwem. Udowodnia tym samym, że nie istnieją dla niego granice wyobraźni. „Młyn i krzyż”, dzieło Lecha Majewskiego, to opowieść o artyście, który staje się demiurgiem świata, może zatrzymać go w jednej chwili i utrwalić na zawsze.

Dzięki nowatorskim technologiom, w tym CGI oraz przestrzeni 3D, w ciągu trzech lat powstał unikalny film. „Praca nad nim może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi” – mówi reżyser.

W 2005 r. pisarz i krytyk sztuki Michael Gibson zobaczył w paryskim kinie „Angelusa” Lecha Majewskiego. Zafascynowany malarską wizją reżysera podarował mu swoją książkę „Młyn i Krzyż” analizującą obraz Pietera Bruegla „Droga Krzyżowa”. Majewski, który drogę twórczą rozpoczynał od malarstwa i poezji, docenił głębię spojrzenia Gibsona na obraz Bruegla, zaś naturalną tego konsekwencją stała się oferta stworzenia wspólnego scenariusza.

Lech Majewski wielokrotnie opierał kanwę swoich filmów na źródłach malarskich. To on napisał oryginalny scenariusz „Basquiata” i znalazł Juliana Schnabla do jego realizacji, to jego film „Ogród rozkoszy ziemskich” z obrazem Boscha w tle, został uznany przez „Sight&Sound” za arcydzieło, a wideo-arty pokazywane są w Museum of Modern Art (MoMA) i na Biennale w Wenecji.

W rolę Pietera Bruegla wcielił się zdobywca Złotego Globu Rutger Hauer („Ucieczka z Sobiboru”, „Blade Runner. Łowca androidów”). bankiera Jonghelincka - kolekcjonera jego obrazów - zagrał Michael York („Kabaret”, „Austin Powers. Agent specjalnej troski”), Marię zaś – zdobywczyni Europejskiej Nagrody Filmowej Charlotte Rampling („Basen”, „Księżna”).

Wydanie Blu-ray i DVD filmu „Młyn i Krzyż” na płytach obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne.

 

 

 

Lech Majewski....Rutger Hauer...

Lech!!!

"Młyn i Krzyż” / Reżyseria Lech Majewski

"Młyn i Krzyż” / Reżyseria Lech Majewski

"Młyn i Krzyż” / Reżyseria Lech Majewski

LECH MAJEWSKI. Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej ... / Personal Home Page.

NOE WYBRANY PRZEZ BOGA!!!

NOE>>>

Pozdrowienia

Bogna Gliniecka